• Slider image

    Tevékenységek

  • Slider image

    Anyagbeszerzés és kivitelezés

  • Slider image

    Referencia

  • Slider image

    Hírek

  • Slider image

    Kapcsolat

Hírek Szakszerű homlokzati hőenergetikai felújítások

Szakszerű homlokzati hőenergetikai felújítások

2013-04-05

 

Napjainkban alig található olyan szaklap vagy internetes felület, ahol ne esne szó az utólagos hőszigetelésekről. A téma nagyon is időszerű, de nem árt tudni, hogy az óriási kínálatból pontosan mire is költjük a pénzünket az egész életre tervezett beruházáskor. 

 

Az utólagos homlokzati hőszigetelések szomorú tapasztalata, hogy a bekerülési költségek csökkentésének szándéka az esetek nagy részében a minőség rovására megy. Ennek leggyakoribb módja, hogy nem egy komplett hőszigetelő rendszert alkalmaznak, hanem a hozzáférhető legolcsóbb és sokszor legrosszabb minőségű rendszerelemekből állítják össze a hőszigetelést. Ez azonban nem rendszer! Márpedig a homlokzati hőszigetelések tűzvédelmi, hőtechnikai és mechanikai vizsgálatai (és így az Építőipari Műszaki Engedélyek is) minden esetben a rendszerre vonatkoznak, vizsgálattal ellenőrzött paramétereik csak az engedélyükben szereplő és ugyanazon gyártótól, illetve forgalmazótól származó rendszerelemek beépítése esetén garantálhatók. A különféle gyártóktól összeválogatott egyes alkotóelemek (hőszigetelő tábla, ragasztótapasz, üvegszövet, alapozó és vékonyvakolat) beépítésekor azok összeférhetősége és együttdolgozása nem minden esetben garantált. A legnagyobb baj azonban az, hogy ilyenkor a garanciális kötelezettségek sem minden esetben a kivitelezőt terhelik, hiszen a gyártók a törvényben előírt minőségi garanciákat – nyilvánvaló módon – csak a teljes rendszerre vállalják. Míg hozott rendszer anyagokra a kivitelező csak a munkára vállal garanciát !!! A költségek csökkentésének túlzott erőltetése sokszor nem a célnak megfelelő, gyenge minőségű anyagok beépítését eredményezi. Különösen veszélyes ez például a szigetelés mechanikai rögzítésére szolgáló dübelek esetében. Vagy béldául a 2-3 kg –al kevesebb ragasztóval számolt rendszerekről nem is beszélve!!!

 

Az építtetőknek, tervezőknek, kivitelezőknek, műszaki ellenőröknek és minden érintettnek fokozottan kellene ügyelni arra, hogy az utólagos homlokzati hőszigetelések az előírásoknak megfelelően, rendszerszemlélettel és megfelelő minőségben készüljenek, hiszen csak így szolgálhatják mind a mai, mind a következő generációk megfelelő komfortérzetét.